Blog > Komentarze do wpisu
Rozmowa o Prawdzie część 17

Guru Nanak

 

Q:       Mistrzyni, czy słyszałaś o Guru Nanaku?

M: Tak.

Q:       Kiedy zaczynał nauczać, powiedział, że tylu jest mnichów i mniszek, i każdy się modli, oddaje Bogu cześć, na miliony sposobów, 24 godziny na dobę na tej ziemi wszyscy czczą Pana, a mimo to jednak, popatrz, jak niewielu jest tutaj mistrzów.

M: Tak, a ilu z nich jest w pełni oświeconych?

Q:       No więc dlaczego tak się dzieje? Dlaczego był tylko jeden Guru Nanak, chociaż miliony go czciły?

M: Tak, ludzie, którzy szczerze poświęcali się na różne sposoby i żyli w ascezie.

Q:       W ascezie, przez lata!

M: Tak samo Budda. Tylko jeden w epoce, najwyżej dwóch. Tylko jeden Jezus. Wszyscy czczą i modlą się do Boga, wierzą w Boga i poświęcają się na wszelkie sposoby, żeby zbliżyć się do Boga, lecz nikt tego nie może osiągnąć. Tylko Jezus. Tylko Budda. Jedynie Guru Nanak. Tylko tacy Mistrzowie jak oni.

Q:       Ale dlaczego? Czy jest to już z góry ustalone? Na przykład czy dlatego Guru Nanak osiągnął oświecenie i stał się założycielem religii Sikhów?

M: Tak.

Q:       A więc jest to z góry przeznaczone.

M: On został wybrany, wyznaczony przez Niebo. Zobacz, Guru Nanak gdy był dzieckiem, już był inny.

Q:       Był piękny, był święty.

M: No nie, nie tylko piękny. Otóż, kiedy spał pod drzewem i słońce się przesuwało, cień się nie przesuwał, ponieważ drzewo chciało osłaniać go, kiedy spał. Natomiast Jezus był współczujący już za młodu. Powiedział swojej matce, żeby oddała ubrania biednym. A kiedy ona wciąż wahała się, czy powinna oddać swoje ostatnie ubranie, powiedział: ,,Oddaj je”. Był wówczas dzieckiem. Z kolei Budda był wybitnie uzdolniony.

Q:       I małemu ptaszkowi ocalił życie.

M: Miał w sobie dużo litości. Ocalił życie małemu ptaszkowi i innym istotom. Oni są inni. Mówi się, że Budda był Bodhisattwą z Nieba Tushita. Nie był zwyczajnym człowiekiem. Urodził się w zwyczajny sposób, żeby zabrać zwyczajne istoty z powrotem do domu. To dlatego mówi się, że Jezus był Synem Nieba, Budda Bodhisattwą z Nieba Tushita, a Guru Nanak urodził się w Niebie. Nawet za młodu przejawiał cechy świętego. To nie tylko legenda, część z tego jest prawdą.

Q:       Ktoś mi opowiedział historię o tym, jak Guru Nanak pojechał do Mekki, położył się i wyciągnął swoje nogi w kierunku czarnego kamienia.

M: Tak, a jest to ich święte wyobrażenie Boga.

Q:       Nie dotykał tego kamienia. Wyciągnął nogi i skierował stopy w kierunku czarnego kamienia.

M: A jest on uważany za bardzo...

Q:       ...za bardzo święty kamień...

M: Tak i nikt nie powinien tego robić.

Q:       Właśnie. Wtedy jakiś człowiek podszedł do niego i powiedział: ,,Nie wolno ci wyciągać nóg w kierunku tego czarnego kamienia!” Na to Guru Nanak odrzekł: ,,Dobrze, więc weź moje nogi i połóż je tam, gdzie nie ma Boga.”

M: Tak, ponieważ skoro tam leży kamień, wszyscy uważają, że jest tam również i Bóg. On powiedział tak: ,,Pokaż mi więc miejsce, gdzie Boga nie ma, żebym mógł położyć tam nogi”. Wtedy wskazano mu drugą stronę, a on położył tam nogi, wtedy kamień przesunął się.

Q: Kamień się przesunął.

M: Tak, kamień się przesunął. Przesunął się wraz z jego stopami. Więc co chciałabyś wiedzieć?

Q:       Mówią też, że potrafił fruwać. Pewnego razu znajdował się w Arabii Saudyjskiej, czy gdzieś w tamtych stronach, i przyfrunął do Mekki. Czy to prawda? Razem ze swoim uczniem o imieniu Mardana, który grał i komponował muzykę razem z nim, i śpiewał dla Boga.

M: To może być prawdą, a może też nie być. Fruwania można się nauczyć.

Q:       Lewitacji?

 

~Supreme Master Ching Hai

 

środa, 24 lutego 2010, pureocean

Polecane wpisy

  • Rozmowy o Prawdzie część 26

    Prawdziwy Mistrz musi być wszechobecny M: Wiesz, prawdziwy mistrz, prawdziwie, w pełni oświecony mistrz musi być wszechobecny, to jedyne potwierdzenie. To znac

  • Rozmowy o Prawdzie część 25

    Seks i nauki pewnego cokolwiek oświeconego mistrza Q: Miał on wielu inteligentnych uczniów, ludzi bogatych i wykształconych. M: Dlatego, że byli to intelektua

  • Rozmowy o Prawdzie część 24

    Prawdziwy chrzest odbywa się poprzez światło i dźwięk Q: Dlaczego Jezus powiedział, że musimy być ochrzczeni i wodą, i duchem? M: Nie. On tego nie powiedział.